Uwzględnianie wieku dziecka podczas wyboru zabawek

Ogromny wybór produktów dla maluchów sprawia, że wiele osób sięga po pierwsze z brzegu zabawki dla dzieci i wręcza je swoim pociechom. Tymczasem bardzo ważnym kryterium wyboru powinien być wiek obdarowanego dziecka. Odpowiedni dobór produktu sprawia, że jest on bezpieczny dla małego użytkownika, a przecież nie chcemy, by coś zagrażało jego zdrowiu lub życiu.

Klocki jako Zabawki dla dzieci -przygoda

Klocki to zabawki uwielbiane przez dzieci w każdym wieku. Decydując się na zakup takiej zabawki dla dzieci, należy pamiętać, by czytać oznaczenia na opakowaniach. Dla młodszych pociech sprawdzą się klocki duże, bez małych części, których wzięcie do ust jest zagrożeniem dla zdrowia i życia. Dla maluchów świetnie nadają się np. klocki lego duplo. Starsze dzieci z powodzeniem mogą budować skomplikowane budowle z tradycyjnych klocków lego lub innych, nawet jeśli zawierają niewielkie elementy. Starszaki bardzo lubią też klocki magnetyczne, których podawanie odradza się stanowczo w przypadku dzieci mniejszych. Podobnie jak w przypadku małych klocków, mogłyby wziąć magnez do buzi, co skończyłoby się tragicznie.

Lalki jako zabawki dla dzieci

Zarówno maluszki, jak i starsze pociechy kochają lalki. Kupując tego typu zabawki dla dzieci, także nie należy zapominać o wieku dziecka, które będzie się nimi bawić. Już kilkumiesięczne maluszki mogą mieć swoją pierwszą laleczkę, musi być ona jednak wykonana z miękkich i przyjaznych materiałów. Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku lalka szmaciana, której oczka i nosek są zwykle wyszywane. Pominięcie plastikowych i wystających elementów pozwala wyeliminować ryzyko zadławienia. Przedszkolaki z powodzeniem będą bawić się wszystkimi lalkami. Najpopularniejsze modele to lalki bobasy z różnymi akcesoriami, takimi jak wózek czy buteleczka. Starszaki chętnie sięgają też po zabawki dla dzieci w postaci lalek Barbie. 

Puzzle jako zabawki dla dzieci

Ciekawą i rozwijającą propozycją zabawki dla dzieci są puzzle. Aby dziecko się nie zniechęciło, na początku trzeba wybierać modele proste, np. puzzle z dziurką. Wraz ze wzrostem umiejętności, stopniowo należy przechodzić do bardziej skomplikowanych układanek. Trzeba tylko pamiętać, by nie były dla pociechy zbyt łatwe, ponieważ szybko się znudzi.